- 03.05.2020
Тип флеш-пам'яті
У мікросхем флеш-пам'яті, які використовуються для твердотілих накопичувачів, є певна специфіка зберігання даних.
Твердотілі накопичувачі з мікросхемами MLC (Multi Level Cell) дозволяють зберігати 2 біти даних і все ще зустрічаються у продажу.
Серед споживчих SSD такі чіпи найбільш надійні, але щільність компонування осередків та особливості виробництва роблять їх найдорожчими на ринку.
Масовіша і загальнодоступна флеш-пам'ять - TLC (Three Level Cell) та її різновид 3D TLC. Моделі такого типу здатні вміщати 3 біти інформації. У пам'яті з приставкою 3D ці осередки розміщуються в кілька шарів один над одним.
Пам'ять типу 3D QLC вміщує в одну клітинку вже 4 біти інформації, тому у неї найменша заявлена витривалість від виробника. Така модель дешевша у виробництві, що дозволяє брендам випускати накопичувачі великої місткості за невеликі гроші.
Огляди, тести та рейтинги накопичувачів показують, що виробники SSD навчилися боротися зі зниженням швидкісних показників, тому кількість пристроїв на базі 3D TLC і 3D QLC пам'яті буде тільки збільшуватися.
Форм-фактор ssd. Інтерфейс підключення
Більшість твердотілих накопичувачів виконані в форм-факторі 2,5". За габаритами ці носії ідентичні хард-дискам відповідного формату, практично у всіх моделей товщина корпусу 7 мм.
Зменшення габаритів - загальна тенденція для пристроїв зберігання даних, які встановлюються в системи з більш компактним корпусом.
Для підключення твердотілих накопичувачів найчастіше використовується інтерфейс Serial ATA (SATA). Нагадаємо, що у інтерфейсу SATA зворотна сумісність, тому навіть якщо ваша система не підтримує SATA rev. 3.0, ви без проблем можете купити SSD з таким інтерфейсом. Диск працюватиме, хоча його продуктивність буде обмежена рамками пропускної здатності SATA2.
Твердотілі накопичувачі також випускаються у вигляді плат розширення з інтерфейсом PCI Express. Найчастіше вони потрібні, якщо можливостей навіть SATA rev. 3.0 виявляється недостатньо.
У таких випадках використовується 4 лінії шини PCI-Express, вони передають дані на швидкостях до 2 ГБ/c. Щоб збільшити продуктивність, такі SSD нерідко оснащуються двома контролерами і чіпом для роботи в режимі RAID-масиву.
Однак ці пристрої вже практично повністю витіснені більш компактними моделями в формфакторі M.2.
M.2 - невеликі карти розширення компактних розмірів, фактично стали логічним продовженням розвитку пристроїв mSATA. Кілька стандартів M.2 дають можливість використовувати накопичувачі різної довжини (30-110 мм), а також компонування (одне та двостороння).
Новий стандарт також дає можливість використовувати для передачі даних не тільки інтерфейс SATA, але і PCI Express. Це одна з причин, з якої накопичувачі M.2 завоювали ринок.
Виробники мобільних ПК частіше віддають перевагу дискам цього формату, та й на материнських платах навіть бюджетного рівня слот M.2 стає звичним явищем.
Розробники твердотілих накопичувачів з задоволенням приймають такий «виклик», анонсуючи швидкісні моделі SSD зі швидкістю читання/запису близько 2500 МБ/c і більше.
Портами M.2 оснащуються й найсучасніші мобільні ПК. У десктопів відповідний роз'єм також зустрічається у всіх актуальних платформах.
Щоб розширити «географію» використання SSD формату M.2 в рамках настільних платформ, виробники опціонально пропонують спеціальні перехідники, що встановлюються в слот PCI Express. З їх допомогою можна використовувати швидкісний диск разом зі старими платами, які номінально не оснащені роз'ємом M.2.
У світі серверних SSD зустрічаються пристрої з інтерфейсом U.2. Це накопичувачі у формфакторі 2,5, але працюють вони через PCI-E інтерфейс.
Як результат - високі лінійні швидкості та швидкості випадкового доступу в стандартному виконанні. Знайти такі порти на материнських платах для домашнього ПК не вийде, що полегшує вибір рядового користувача.
Для зовнішнього підключення SSD, деякі виробники пропонують використовувати швидкісну шину передачі даних Thunderbolt. Але підібрати пристрої з таким інтерфейсом складно, адже Thunderbolt це все ще масова доля тільки техніки Apple, а ноутбуки на Windows з даними інтерфейсом це рідкісні топові моделі виробників.
Але якщо Thunderbolt обійшов вас стороною, то завжди можна знайти в продажу моделі з традиційними USB Type-A та USB Type-C. В такому випадку ви отримаєте мобільний й швидкий накопичувач, який можна брати завжди з собою.
Який об'єм ssd вибрати
Місткість сучасних твердотілих накопичувачів варіюється в межах від 120 ГБ до 4 ТБ.
Як і під час вибору персональних носіїв інших типів, тут актуальний принцип «чим більше, тим краще». Свої обмеження накладає вартість SSD, тому, якщо важливо обмежитися рамками бюджету, вибирайте модель під конкретні завдання.
Накопичувачі об'ємом 120/128 ГБ - це раціональний мінімум, який дозволяє встановити не тільки операційну систему та всі прикладні програми, але й використовувати частину SSD для зберігання даних. Цей обсяг поступово відходить у минуле зі зменшенням вартості накопичувачів.
Якщо потрібен швидкісний накопичувач більшого об'єму, варто звернути увагу на диски 240 ГБ або 256. Це вже «золотий стандарт» накопичувачів під систему та софт.
Диски від 480 до 1 ТБ дозволяють крім програм встановити невелику бібліотеку вимогливих до ресурсів ігор.
Накопичувачі від 2 ТБ і вище - це вже усвідомлений вибір, перед покупкою такої моделі варто оцінити співвідношення ціна/продуктивність для своїх конкретних завдань.
Продуктивність SSD
Виробники твердотілих накопичувачів вказують в таблицях технічних характеристик пристроїв швидкість читання/запису і кількість операцій введення/виведення на секунду (IOPS). Ці параметри лише частково показують реальні можливості SSD.
Наприклад, дивовижні 2500 МБ/c відповідають швидкості послідовного лінійного читання/запису, які досягаються в ідеальних випадках.
Звичайно, принцип «вище - краще» тут також працює, однак для повної об'єктивної оцінки продуктивності необхідно ретельне тестування, яке дозволить визначити поведінку накопичувача в різних сценаріях його використання. Під час роботи з різними додатками навантаження на диск може бути абсолютно різним.
На продуктивність SSD впливає багато чинників: модель використовуваного контролера, тип і кількість мікросхем флеш-пам'яті, місткість та алгоритм кеша.
Також велике значення має прошивка керуючого контролера. Часом саме через цей мікрокод накопичувачі зі схожим набором компонентів можуть істотно відрізнятися за швидкістю роботи.
В рамках однієї серії у більш містких моделей, як правило, велика продуктивність. Особливо якщо порівняти швидкість запису та кількість IOPS, які підвищуються зі збільшенням каналів доступу до флеш-мікросхем.
Так чи інакше, продуктивність будь-якого бюджетного SSD значно вища, ніж у самого швидкісного жорсткого диска.
Відчути різницю можна вже на етапі завантаження операційної системи, час якої скорочується в кілька разів. Установка та запуск додатків також займають відчутно менше часу. Швидше виконуються будь-які операції, які мають на увазі навантаження на дискову підсистему.
При цьому використання SSD не впливає на кадрову частоту в секунду в іграх, за винятком тих випадків, коли в ігровому процесі активно завантажується безліч різних текстур.
У таких ситуаціях при завантаженні з HDD можливі невеликі «фрізи», які виключені з SSD.
Чи можна говорити, що SSD з часом витіснять накопичувачі на основі жорстких магнітних дисків? Це відбувається вже зараз.
Ціна за гігабайт неухильно падає, і буде тільки зменшуватися. Тому багато користувачів відмовляються від галасливих і повільних жорстких дисків на користь твердотілих накопичувачів.
Особливо якщо враховувати, що все більше сервісів переходить в інтернет і зберігати терабайти інформації локально вже немає потреби.
У випадку з мобільною платформою, конфігурація з SSD - єдино правильна. Особливо якщо врахувати тенденцію до зменшення товщини пристроїв.
Надійність
Питання надійності зберігання даних виникає щоразу, коли мова заходить про твердотілі накопичувачі. Дійсно, кількість циклів перезапису елементів флеш-пам'яті має кінцеве значення. При цьому цифри в 1000-3000 циклів нерідко сприймаються з певною часткою скептицизму.
Щоб не бентежити потенційних покупців, фірми-виробники SSD все рідше вказують такі дані в технічних характеристиках своїх пристроїв.
На перший погляд здається, що це якісь дуже скромні значення, однак при типовій моделі використання системи, щоб досягти теоретичної межі зносу осередків накопичувача доведеться працювати не один рік.
Під час запису даних контролер накопичувача використовує спеціальний алгоритм, згідно з яким дані зберігаються таким чином, щоб всі осередки зношувалися рівномірно (в ідеальному випадку).
На твердотілі накопичувачі надається гарантія 3-5 років, протягом якого диск, що вийшов з ладу, замінять на новий. А через цей час користувач і сам захоче придбати новий SSD більшого об'єму.
В цілому, питання зносу осередків твердотілих накопичувачів дійсно існує, однак воно фактично не актуальне для власників настільних і мобільних систем з типовою моделлю використання таких ПК та він точно не має бути основним чинником, що стримує від покупки SSD.
Як і у випадку з жорсткими дисками, якщо ви зберігаєте на SSD досить цінну для вас інформацію, просто робіть періодичне резервне копіювання найбільш важливих даних.
Вибираємо виробника
Виробництвом твердотілих накопичувачів займається досить багато компаній. З технологічної точки зору налагодити випуск відповідних пристроїв - не така складна задача.
Формально для цього достатньо лише мати лінії поверхневого монтажу елементів, на яких мікросхеми та супутні компоненти будуть припаюватися до друкованої плати. Саме з цієї причини за останній час кількість активних гравців на ринку SSD помітно збільшилася.
Однак отримати готовий виріб - пів справи. Щоб контролер працював, потрібна якісна прошивка, яка враховуватиме нюанси його архітектури. В ідеалі мікрокод також повинен періодично вдосконалюватися виробником.
Почати виробництво нескладно, а ось підтримувати його тривалий час, забезпечуючи рівень сервісу та гарантійного обслуговування - серйозне завдання.
Свого часу піонером руху споживчих твердотілих накопичувачів стала Kingston, в асортименті якої є рішення для різних завдань.
Серйозних успіхів на цьому терені добилася компанія Samsung, яка пропонує одні з найбільш швидкісних SSD на ринку. Також виділимо компанії Crucial, Corsair, цікаві рішення є у A-DATA, GOODRAM, Silicon Power, Transcend.
Корисні поради
Підвищений інтерес до SSD зрозумілий та логічний. Накопичувачі такого типу здатні радикально збільшити продуктивність дискової підсистеми - найслабшої ланки в складі будь-якого ПК.
Звичайно, вартість SSD буде планомірно знижуватися зі збільшенням місткості та зменшенням собівартості виробництва мікросхем флеш-пам'яті, але це не має бути тим фактором, який вас зупинить.
Тому, якщо ви зважилися на покупку твердотілого диска, то кращий момент для цього - зараз.
Визначтеся з формфактором пристрою та переконайтеся, що SSD відповідного формату можна встановити у вашу систему. А потім вибирайтенеобхідний об'єм з урахуванням майбутньої моделі використання диска та бюджету на покупку.
Хочемо попередити, що якщо ви почнете використовувати в своїй системі SSD, надалі відмовитися від пристрою такого типу дуже складно - до гарного швидко звикаєш.
Сподіваємося, що наш матеріал допоможе вам вибрати потрібний SSD